Jesteś tutaj:

Czasem słońce, czasem deszcz

Data: 05.07.2016 r., godz. 09.06    2827
Przytaczając tytuł słynnego bollywoodzkiego filmu Karana Joharna tak można by krótko opisać XIII Powiatowy Festiwal Kultury, który odbył się w dniach 25-26 czerwca w Parku Miejskim w Otwocku. Jak przystało na dobre indyjskie kino wszystko skończyło się wspólnym tańcem, ale tym razem przy dźwiękach klasycznego dobrego rocka w wykonaniu zespołu Happysad.
Czytelnia na leżakach
Pierwszy dzień corocznej imprezy, czyli według informacji meteorologicznych najcieplejszy dzień tego roku, upłynął pod hasłem „Czytelni na leżakach”. Swoje książki prezentowały zarówno biblioteki jak i księgarnie. Można było kupić, a nawet wziąć bezpłatnie pozycje wystawiane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną, Karczewską Bibliotekę Publiczną oraz ze zbiorów Biblioteki w Józefowie. Na tym nie kończyły się atrakcje dla mieszkańców. Tuż obok stoisk bibliotek stanęło miasteczko staroci. Za niewielką opłatą można było kupić używane płyty, zabawki, naczynia, ubrania itp. Imprezę uświetniły również wykłady Maurycego Łukasza Stanaszka o etnoregionie Urzeczu oraz warsztaty Magdaleny Wleklik z zakresu scenopisarstwa. Podczas spotkania pojawili się również autorzy książek turystycznych Paweł Ajdacki i Adam Ciećwierz oraz znawca i pasjonat świdermajerów architekt Robert Lewandowski. Autor książki „Nadwiślańskie Urzecze” opowiadał o dawnych mieszkańca powiatu, strojach ludowych, zwyczajach i tradycjach. Scenarzysta takich seriali jak „Plebania” czy „Brzydula” stworzyła z mieszkańcami kilka niesamowitych historii o Otwocku zapisanych w postaci storyboardów.

Spotkanie z muzyką
Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci - Fundacja Promocji Kultury OtwArte zorganizowała zabawy muzyczne w ramach Otwockiego Pikniku Muzycznego. Najmłodsi mieszkańcy mieli okazję poznać autorkę wierszy i piosenek dla dzieci Ewę Chotomską. Ten upalny, czytelniczy dzień zakończył koncert muzyki żydowskiej zatytułowany „Dermonung, pamiętać Otwock”. Podczas koncertu zaprezentowano muzykę żydowską z okresu międzywojnia w opracowaniu wybitnych muzyków oraz jednej z najciekawszych pieśniarek i badaczek kultury żydowskiej – Olgi Avigail. Były to nowoczesne reinterpretacje utworów przedwojennych tworzonych przez polskich Żydów. Pojawiły się niezapomniane przeboje lat 30-tych takich jak H. Wars czy A. Włast w języku polskim, hebrajskim i żydowskim. Nie zabrakło słynnego tanga Z. Białostockiego Rebeka inspirowanego żydowskim folklorem.

Postrzyżyny Siemowita
Również w sobotę w ramach Festiwalu w Józefowie odbyła się X Wieczornica "Od Piasta do Grota", podczas której można było zobaczyć spektakl "". Wieczornica to cykliczne wydarzenie o charakterze kulturalno-patriotycznym. W tym roku przypada 1050 rocznica Chrztu Polski. Z tej okazji Fundacja Ad Futurum przy merytorycznym wsparciu Kingi i Arkadiusza Głogowskich postanowili w sposób wyjątkowy potraktować zarówno rocznicę chrztu, jak i upamiętnienie osoby gen. S. Roweckiego „Grota”. Teatr Grot wystawił sztukę autorstwa ks. płk. Franciszka Juszczyka. W spektaklu wystąpiły dzieci z powiatu otwockiego, aktorzy profesjonalni i amatorzy oraz muzycy.

Na ludowo
Kolejny dzień festiwalu także obfitował w atrakcje i niespodzianki. Już od rana na terenie Parku Miejskim w Otwocku rozstawiło się ponad 40 stoisk rękodzielniczych. Można było zakupić zdrową żywność, ręcznie szyte stroje, porcelanę, szkło, biżuterię, przedmioty wykonywane techniką decoupage, zabawki i wiele, wiele innych. Zaprezentowały się również takie instytucje jak: Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury a także gminy: Wiązowna, Osieck, Sobienie-Jeziory. Stoisko promocyjne Powiatu Otwockiego w tym roku miało do zaoferowania wyprodukowane specjalnie na tę okazję breloczki filcowe przedstawiające świdermajery i elementy kołbielskich ludowych wycinanek. Ponadto jak co roku można było dostać albumy publikowane przez Powiat, czy wybić monetę z logo Powiatu. Stoisko zaszczycił swoją obecnością również Roman Zduniki, Członek Zarządu Powiatu, z którym mieszkańcy chętnie poruszali tematy dotyczące bieżących spraw powiatu. Dla najmłodszych nasi wolontariusze przygotowali zabawy z masą solną i tematycznie związane z Festiwalem kolorowanki.
Na scenie wystąpił zespół Kądziołeczka, wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 z Otwocka oraz Ochotnicza Orkiestra Dęta z Karczewa. Niestety prezentacje artystów niespodziewanie przerwała ulewa. Przez to swojego występu nie doczekała się młodzież z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury. Trwający około godziny deszcz jednak nie odstraszył wszystkich uczestników Festiwalu. Z kilkudziesięcio-minutowym opóźnieniem na główną scenę wyszli artyści.

Rockowy finał
Wieczorne koncerty rozpoczął zespół Klezmafour, który muzyką z powrotem do parku zwabił publiczność. Następnie zaśpiewali muzycy z Lorei, OCN i jako ostatni wystąpił Happysad. Półtoragodzinny koncert gwiazdy wieczoru zgromadził na placu kilka tysięcy osób. Jak się dowiedzieliśmy fani zespołu na koncert do Otwocka przybyli z całej Polski. Wspólne śpiewanie, pogowanie, tańce i wyciągnięte ręce z zapalonymi latarki w telefonach komórkowych znów rozgrzały publiczność. Wicestarosta Paweł Rupniewski podziękował grupie, która również odwdzięczyła się miłymi słowami o wspaniałej atmosferze stworzonej przez otwocką publiczność.

Na koniec zaplanowano niespodziankę dla mieszkańców, czyli pokaz sztucznych ogni wieńczący XIII Powiatowy Festiwal Kultury.

Tegoroczna edycja Festiwalu został zorganizowana w ramach projektu "Powiat Otwocki Stolica Kultury Mazowsza 2016".

Katarzyna Bajer
Biuro Kultury i Promocji